Co vlastně bio potravina je
Pod tímto pojmem si můžeme představit například jahody na farmářském trhu. Prodejce je pěstuje na své zahradě, kde nepoužívá fůru pesticidů jako většina velkých zemědělců. Tím pádem je jeho ovoce zdravé a zcela přírodní. Jenže v obchodech to tak nemusí fungovat. Ne vždy.
Aby produkt získal nálepku bio, musí být jeho výroba z 95 % ekologicky nezávadná. Prodejce by proto měl dodržovat předepsaná pravidla jako:
–        vyloučit umělá hnojiva, pesticidy a jiné přípravky
–        chránit půdu
–        přednostně využívat obnovitelné zdroje atd…
jablečný sad

Je jasné, že dodržování těchto norem prodraží výrobu. To ale není jediný důvod pro výslednou cenu v obchodech. Velkou roli, větší než samotná produkce, hraje marketing. Čím dál více lidí se uchyluje k nákupu organických potravin. Stávají se tak dalšími oslíky, co třesou peníze navíc nenasytnému státu a společnostem.
Kde je tedy problém
V dovozu. Kupovat bio ovoce, které putovalo třeba až z Ameriky, ztrácí smysl. Když už si chcete dopřát velkou dávku vitaminů, zamiřte raději na trhy. Je totiž vědecky dokázáno, že ovoce i zelenina po sklizení postupně ztrácí množství prospěšných látek. Můžete tak přijít až o polovinu toho, co jste měli získat.
zelenina na stole
Také výživové hodnoty se odvíjí spíše na způsobu pěstování a hodnotě půdy. Společnost může splňovat veškeré podmínky pro ekologicky nezávadnou výrobu, ale právě na kvalitě polí může zaostávat. Nakupování rostlinných bio produktů v nákupních střediscích může být ke konci až zbytečné. Samozřejmě za účelem lepší kvality zdraví, ne jenom rozhazování peněz.
Naopak u masa a jiných živočišných produktů je koupě výhodnější. U nich je složení výrazně lepší. Maso není ochuzené, obsahuje více bílkovin a méně ostatních „nechtěných“ látek. Vyplatí se to například pro lidi, co posilují. Takhle nepřijdete o gram předepsaných makronutrientů. Ale samozřejmě se to neomezuje jen na ně.
Na co si tedy dát pozor
Jak už je výše zmíněno, hlavně zjistit odkud výrobek pochází a pokud možno, zjistit složení produktu. U zeleniny, ovoce a balených výrobků obzvlášť. Taky bych moc nevěřil známým značkám prodávající jogurty v plastových obalech. To si trošku nejde z ruky do ruky. Ve výsledku: když už chcete přejít na bio, jděte na to chytře a buďte si vědomi toho, co nakupujete.