Stává se, že někoho z nás občas potká nějaké to drobné poranění. Co je, ale důležité je to, abychom sebe nebo druhého dokázali alespoň trochu ošetřit. Umíte to?
zavázané prsty
Pokud i drobná ranka vypadá nevinně a neškodně, pokud se neošetří, může nadělat pěknou neplechu. To by určitě nikdo z nás zažít nechtěl. Často se ale komplikace objevují spíše u lidí, kteří mají oslabený imunitní systém nebo na tom zdravotně nejsou zrovna nejlépe. Mezi drobná poranění patří například odřené koleno, odřený loket, puchýře, třísky apod. Pozor! Opravdu ani tyhle drobná poranění nikdy nepodceňujte.

Pokud se tedy pustíte to ošetření nějakého toho poranění, je velmi důležité ránu očistit. Nejrychleji ji vyčistíte pomocí proudu tekoucí vody. Pokud se vám ale nepodaří ji celou vyčistit, je dobré si vzít na pomoc pinzetu. Na očištění je vhodné mýdlo a co se týká dezinfekce, nejlepší je ta, která obsahuje jód. Hlavně se ale dotyčného nezapomeňte zeptat, zda na něj není alergický. To by mu mohlo spíše uškodit než pomoci.

Pokud rána krvácí, pomáhá zatlačení na dané místo. Je důležité tlačit přes nějakou tkaninu. Jestliže rána stále krvácí, přidávejte další vrstvy a tlačte pevněji.
Jestliže je rána skutečně malá a nenachází se na místě, kde nosíme oblečení, nemusíme ji nijak překrývat. Pokud se ale v takovýchto místech nachází, je dobré ji přelepit alespoň náplastí.
zraněná žába
Určitě ani chvíli neváhejte navštívit lékaře, pokud se vám zdá, že je rána hluboká nebo velmi znečištěná, anebo jeví známky infekce.
Je velmi důležité, aby každý z nás dokázal alespoň ty drobné ranky ošetřit. Pokud ne, pak byste se to měli co nejdříve naučit. Ptáte se, proč byste to vlastně měli umět? Na to je odpověď velmi jednoduchá. Je totiž velmi důležité, aby nás netrápila žádná poranění a my byli schopni žít náš život naplno. Proto určitě ani chvíli neváhejte a určitě si jděte přečíst nějaké rady a návody jak vyzrát na ranky a poranění.