Pleť je jedním z neúprosných indikátorů stárnutí. Jakmile se nám začnou tvořit první vrásky, pleť začne uvadat, ani nejdražší a nejkrásnější šaty podle posledních trendů nezakryjí to, že stárneme. Ženy proto odedávna chtěly stárnutí pleti předcházet a udržet si tak co nejdéle mladistvý vzhled.
Za kolébku důkladné péče o pleť je považován starověký Egypt.

Egypťanky věnovaly pokožce velkou péči a nanášely si na ni různé hydratující přípravky, nejčastěji kadidlo nebo olivový olej. Ten se ostatně nachází v hydratačních krémech dodnes. Královna Kleopatra údajně spotřebovala denně desítky litrů oslího mléka, ze kterého si připravovala koupel.

V období renesance a baroka byla módní alabastrová pleť, která byla považovaná za projev aristokratického původu. Dámy z vyšší společnosti v té době nosily klobouky s širokou krempou, aby se neopálily a uchovaly si svoji bledou pleť. K dosažení světlého odstínu pokožky se používal bílý pudr. Ani v této době se však nezanedbávalo čištění pleti, ke kterému například královna Alžběta I. používala kravské mléko nebo pálenku.

Marie Antoinetta údajně používala k dosažení dokonalé pleti masku z vajec a koňaku.
Péčí o svůj zevnějšek byla známá také rakouská císařovna Sissi. Ta si pleť udržovala pomocí masky z medu a tvarohu a k čištění používala bylinkové vody z levandule nebo heřmánku.

Dnešní přípravky využívají mnohdy stejné suroviny, jen jsou pro naše pohodlí upravené do formy krémů a masek. Pro mladistvost je důležitá hydratace, tedy použití hydratačních krémů. A stejně jako v historii, i dnes je považováno za důležité dokonalé čištění pleti.

Pokud jde o dostupné kosmetické přípravky, i zde není dobré orientovat se cenou krému. Vysoká cena nezaručuje kvalitu. Ale hlavně ne vše vyhovuje každé pleti, takže si krém nebo masku nejprve raději vyzkoušejte na testeru. Kromě těchto přípravků je k účinné hydrataci pleti třeba i správná životospráva – tedy dostatek kvalitního spánku, tekutin, ovoce a zeleniny, pohybu, …

Je také vhodné vyhýbat se konzumaci alkoholu a kouření.
Stárnutí nezastavíme, správnou životosprávou a péčí o pleť jej ale můžeme na chvíli zpomalit.