Období pandemie sebou nese opravdu velkou dávku nevýhod a záporů nad výhodami a klady. Jedním z velkých problémů, který se v této době začíná pomalu vynořovat, a se kterým jen málo kdo ze začátku počítal, jsou problémy v manželství a rodinách.

Na vině tohoto problému je tak zvaná ponorková nemoc, která přišla ve chvíli, kdy byli lidé odstřiženi od všeho, na co byli zvyklí. Přišli jsme tak o své koníčky, kulturu, zábavu a někteří z nás i o práci. Jiní byli zase přesunuti na home office k obrazovkám svých monitorů. Nezbylo nám tak nic jiného než trávit většinu svého času doma.

Manželské prstýnky

Ze začátku se to zdálo, jako splněný sen. Pro osoby, které celou tuto situaci chytili za pačesy a z dobrého konce, se situace ani nezměnila. Tyto osoby byly rády, že mohou trávit více času se svou rodinou a partnerem, které třeba při normálním pracovním vytížení trochu zanedbávali. Přínosem tak byl pocit sounáležitosti, bezpečí a toho, že máme rodinu, na kterou se můžeme vždy spolehnout a která nás v každé situaci podrží.

Ne ve všech domácnostech to ovšem mělo tak pozitivní ohlasy. Velká spousta domácností totiž propadla ponorkové nemoci a byla z celodenního pobytu mezi čtyřmi stěnami, a ještě k tomu s partnerem, značně nervózní a podrážděna. Začaly také objevovat na svém protějšku všechny nedokonalosti, kterých si až doposud nevšímaly. Na seznamu tak byly hádky a celkové zhoršení partnerského vztahu, který se mohl vyhrotit až do krajních situací, tedy až k žádosti o rozvod. Co v této chvíli dělat?

Jako první by si samozřejmě měli partneři společně promluvit a vyložit veškeré karty na stůl. Pokud to nezvládnou a mají ještě stále vůli na nějaké nápravě pracovat, nabízí se manželská poradna Manželská poradna Praha. Pro mnoho párů je tato volba naprosto tabu, ovšem není vždy dobré podléhat stereotypním názorům.

Terapie

Hlavním posláním těchto poraden je hlavně prolomit mezi manžely ledy a přivést je zpět na společnou cestu komunikace. Hlavním předpokladem k tomu, aby toto sezení dopadlo zdárně ovšem je, aby manželé byli naprosto upřímní, otevření a trpěliví. Velkou část celého nápravného kurzu tvoří společná historie páru, kde manželé vzpomínají na společně prožité příjemné chvíle, na to, proč se vlastně vzali, na to, co na tom druhém obdivovali a milovali. Důležité jsou také vyhlídky do budoucna, kde se přijde na to, zda se tyto představy shodují.

Rozhodně se nemusíte bát toho, že byste o svých soukromých věcech měli mluvit před třetí osobu. Toto je totiž jedním z hlavních důvodů, proč se lidé obávají poradnu navštívit. Tito lidé jsou totiž odborníky ve svém oboru, mají zkušenosti s tím, jak s vámi mají pracovat a co je nejdůležitější, zaručují naprostou diskrétnost. Pokud jsem vaše obavy ani tak nezmírnila, zkuste se obrátit na poradnu, která se nenachází přímo ve vašem městě.