Whisky je často spojena s úspěchem a mocí. Whisky vzniká z ječmene. Ten potom projde procesem, který zahrnuje i sušení zrn nad kouřem z hořící rašeliny a dvoj, někdy má i trojnásobnou destilaci. Barva a chuť whisky nabude až po několika letech zrání v dubových sudech. Nejvíce je whisky spojená s Irskem, odtud je i název. Ze začátku se whisky za nápoj chudých, ale netrvalo to dlouho a whisky se rozšířila na královské dvory a po celém světě. V současné době se z originálním názvem whiskey setkáte už jen u Irské a Americké whiskey. Název whisky se zas používá ve Skotsku, Walesu a v Kanadě. Právě ve Skotsku mají tu nejlepší whisky.

dřevěné sudy

Ke Skotsku patří whisky úplně stejně jako kilt či dudy. Whisky všech vysoce postavených pánu má navíc velmi zajímavou historii. Ve středověku whisky vyráběli především ranhojiči a to v klášterech, jako lék. Na zrání v dubových sudech se přišlo až díl, tudíž se skotská whisky pila mladá a neuleželá.

Některé cestovní kanceláře připravily pro milovníky whisky zájezdy do skotské přírody. Při putování Skotskou krajinou můžou zájemci navštívit známé palírny a proniknout do výrovy různých druhů whisky a také můžou různé druhy ochutnat a porovnat jejich chutě. Dufftown je hlavní město whisky, má zde sídlo vyhlášená palírna Glenfiddich Distillery. Výhodou je, že zde můžete vidět celý proces výroby whisky a vyzkoušet ochutnávku 12, 15, 18 a 21 letých Glenfiddich whisky a porovnat chutě i vůně whisky.

skotská whisky

Zajímavé je, že i v České republice se vyrábí výborná česká whisky. Záleží jen na vás, zda chcete se jet podívat do Skotska a ochutnat jejich nejlepší whisky či raději dáte přednost domovu a ochutnáte netradiční českou whisky. Kvalitní českou whisky si můžete vybrat na nejlepší whisky lihovarek.

Zajímavosti o whisky

  • Jestliže je sud menší, whisky v něm zraje rychleji.
  • Na výrobu sudů se používá nejčastěji dub letní, bílý a zimní.
  • Menší sudy a objemu 125 l se nezívají Quarter Cask.