Je lepší doma vyrobené nebo kupované? Asi se zeptáte, co tím konkrétně myslím. Škála produktů je velmi široká, záleží na možnostech a schopnostech konkrétních jedinců. Doma si můžete vyrobit opravdu kde co. Nad něčím se ani nepozastavíme, protože nám to přijde běžné, jiné věci nám skoro vyrazí dech.
Asi k nejběžnějšímu zboží, které si dělá někdo sám doma, patří potravinové produkty.
·         Marmelády
·         Pečivo
·         Kečupy, salsy, pesta
·         Jogurty, sýry, máslo
·         Zavařované a sterilované druhy ovoce a zeleniny,
svěrák v dílně.jpg
S tím má nějakou zkušenost asi každý z nás. Úspěšnost je různá, u někoho se jedná o jednorázový pokus a jiný nestráví letní sezónu jinde než v kuchyni mezi zavařovacími skleničkami. K výrobě chleba nebo jogurtu, ale i marmelád a dalšího nám dnes pohodlně poslouží různé kuchyňské spotřebiče a roboty.
Odejdeme-li ale z kuchyně, narazíme na další možnosti domácí výroby, které také ještě nebývají tak řídké. Děti se s nimi setkají na různých kroužcích již ve škole, a pokud máme trochu šikovné ruce a fantazii, můžeme se jim věnovat celý život. Tady je to hlavně dámská záležitost, ale za konečným produktem může stát klidně i chlap jako hora.
·         Oblečení
Můžeme šít, háčkovat nebo plést. Oblíbené jsou oblečky na miminka, ale stále více žen si šije nebo nechává u někoho šít i něco na sebe, co působí originálně.
·         Keramika
Hrnčířský kruh nezabere mnoho místa a odreagovat se u něj může celá rodina. Vyrobit se dají u krásné dárky pro blízké a příbuzné.
·         Obrazy
Nemusíte být zrovna Van Gogh a obrazy by se měly líbit hlavně vám, ale pokud se budou líbit i dalším, může se jednat o pěkný přivýdělek.
·         Výroba šperků
Populární a hojně rozšířené jsou hlavně náušnice a další šperky z korálků.
·         Domácí textil
Ušijte si záclony, závěsy, polštářky, přehozy, ubrusy a další.
jiskry od pily.jpg
Zruční pánové se pak vyřádí hlavně v dílně, kde mohou pro svoji drahou polovičku vyrobit různé stojany na květiny, stolní lampy, svařit konstrukci na skleník, potomkovi udělat motokáru a bezpočet dalších věcí. Obvykle vyjde doma vyrobené levněji než kupované, ale nemusí to být pravidlo. Hlavní je asi radost z práce a z výsledku.