Nikde nepoznáte kulturu tak dobře, jako u stolu. Ať už je to oběd, večeře, snídaně – v jídle se odráží naše samotná společnost. Kdo co jí, kolik toho jí, kdy jí. To je všechno tak nějak odrazem kultury, ve které se člověk nachází. Například si vezměte buddhisty – u správného buddhisty málokdy najdete maso, a když už, tak se jedná o výjimku. Samozřejmě, že Buddha maso zakazoval, ale nemohl ho zakázat prostým věřícím a sedlákům. Například v Indii se krávy považují za posvátné symboly jejich víry, proto v životě neuvidíte hovězí na jejich menu. Nebo například v česku jsou oblíbená hutná, jednoduchá jídla, pravděpodobně s velkým masem a omáčkou.
talíř s občerstvením

Česká kultura řízku a piva

U nás je predominantně sedlácká kultura, to znamená, že naše národní jídla budou také vyčnívat nad ostatní jídla svou jednoduchostí, sytostí a složením. Vezměte si polévky. Valná většina opravdu charakteristických polévek jako je zelňačka, kulajda, bramboračka a další obsahují buď smetanu, nebo velký podíl brambor. Ideálně ještě s chlebem nebo pečivem. Je to proto, protože polévky byly rychlé a jednoduché na uvaření, chutné a hlavně jste je mohli ohřát klidně i druhý den a pořád byly k jídlu a stejně dobré, možná i lepší.
thajské jídlo
Nebo vezměte si svíčkovou, guláš, knedlo zelo vepřo a další. Je to vždycky co nejtučnější flák masa, hodně zelí a nějaké pečivo. A hlavně pořádně mastné a syté – to proto, protože práce na poli vyžaduje řadu živin a energie, proto se dělala všechna jídla sice trvanlivá, ale mastná. Dokud ještě Čechové orali na poli, tak bylo třeba takových jídel.
hůlky z bambusu

Česká kuchyně neobsahuje „lehká jídla“

Například francouzská či italská kuchyně obsahuje lehčí jídla. Protože tam je hojnost. U nás, kde je polovina území hornatá či lesnatá, tak se holt muselo tvrdě makat, aby sedláci přežili zimu. A proto bylo nutné, aby měli dostatek energie. A přesně tak se odrazila naše kultura i do jídla.