Hormon testosteron má jednak vliv na kvalitu pokožky, svalů, chrupu, očí, ale rovněž má účinek i na růst vlasů a sexualitu. Především však ovlivňuje chování. Hladina tohoto hormonu má vliv na to, jak je muž v životě výkonný.

 mladé fazolky

Testosteron se nachází i v ženském světě aneb i ženy mají tento hormon, jenže zde neznamená tolik a nehraje význačnou ovlivňující roli. A především nemá vliv na různé životní komplikace. Je prokázáno, že muži během dne produkují více testosteronu než ženy. Je známo, že se jedná o hormon, jenž dělá z muže alfa samce. Nicméně má i značný vliv na muže a jeho výkon v práci. Dokonce dle vědecké studie je známo, že makléři na burze disponující značně vysokou hladinou testosteronu sklízeli vyšší úspěšnost.

 zobrazení testosteronu

Když je hormonu málo…

 

Nedostatek testosteronu u mužů způsobuje hned několik nežádoucích příznaků, jako je například radikální vypadávání vlasů, hromadění tuku na břiše, odumírající svalová hmota, dochází ke snížení vnímavosti, koncentrace. Naopak je zvýšena podrážděnost, což vyústí v muže známé coby typu morous. Na zvýšení hladiny tohoto hormonu má pocit moci, při výkonu sportovní disciplíny či užití si typicky pánských jízd.

 

Co vše lze udělat pro testosteron?

 

Především se hýbat a mít dostatek fyzické aktivity. Do jídelníčku zařadit dostatek zinku, dále je vhodný bílý jogurt, česnek, brokolice. Jestliže naopak je testosteronu moc, je třeba relax, který je ideální v podobě návštěvy sauny, dopřání si masáže.

 

Neměnná fakta o hormonu zvaném testosteron

 

Posledních dvacet let byl zaznamenán značný úbytek tohoto hormonu u mužů a neví se konkrétně proč. Klesající tendenci má tento hormon od věkové hranice mezi třiceti a čtyřiceti lety, nastává tzv. mužský přechod. Nejvyšší hladina je u mužů prokázána hned ráno po probuzení. Muži mající více hormonu, mají sklony více k vypadávání vlasů.

 

Testosteron kromě vlivu na sexuální a reprodukční výkonnost, má vliv na udržení hustoty kostí, množství červených krvinek a pocit celkové pohody.

 

Efektivní cesta ke zvýšení hladiny testosteronu

 

Jelikož nedostatek je častějším a závažnějším problémem, je třeba se zaměřit na zvýšení této hladiny. Důležitá je váha. Kdo trpí nadváhou, měl by jako první se snažit o snížení hmotnosti. Jestliže se muž zbaví přebytečných kil, má to pozitivní vliv na zvýšení hladiny testosteronu. Zásadní je zcela vyloučit z jídelníčku cukry, sladké nápoje, nezdravá smažená a tučná jídla.

 muž a cvičení

Zásobit tělo zinkem. Jak už bylo výše uvedeno, jedná se o prvek mající efekt na tvorbu testosteronu. V rámci zařazení zinku do své životosprávy nastane automaticky zvýšení hladiny hormonu. Pokud však zinek chybí ve složení vaší stravy, má to negativní vliv na snížení hladiny testosteronu. Stejně tak je potřeba tělu dodat spolu se zinkem i dostatečný podíl bílkovin v potravinách, tj. maso a ryby. Dále zinek obsahují fazole, jogurty či kefír.