Soukromí na vlastní zahradě

Mít dům se zahradou, a možná i s bazénem, je snem mnohých z nás. Jestliže se nám podaří jej získat, ještě to nutně neznamená, že bude zahrada zároveň dostatečně zabezpečená před zvědavci, a že bude tím místem, kam se budeme rádi uchylovat ve chvílích volna, při odpočinku, relaxaci a meditaci. Existuje totiž celá řada objektů, které na první pohled vypadají fantasticky, a kde bychom při pohledu zvenčí docela rádi bydleli, ale toto nadšení s námi nesdílí jejich majitelé. Připadají si na vlastní zahradě tak nějak odcizeně, jako „na trní“, jsou terčem pohledu kolemjdoucích zvědavců a ani svou kávu si tu nemohou v poklidu vychutnat.

dřevěná pergola

Být doma jako ve výkladní skříni je sice jev docela častý, ale nemusí tomu tak být. Přitom stačí docela málo – inspirovat se řešením na internetu. K dispozici máte fotky, videa a prezentace zahradních architektů, které porovnáte s vlastními představami o vkusu, a pokud dáváte přednost přirozenému přírodnímu řešení, vsaďte na masivní dřevo a dostatek zeleně.

Živý plot a pergola – oplocením bychom měli asi začít. Ideálním řešením, i když možná pracnějším, je živý plot, který poskytuje mnoho živé energie, zásobuje nás kyslíkem, zlepšuje náladu už jen pouhým pohledem do zeleně. Zapomeňte na kamennou zeď a různé okrasné cihly, byť se zdají na některých fotkách zajímavé. K živému plotu se báječně hodí altán nebo pergola, ale pouze z dřevěného masivu, hliník působí příliš chladně a nevkusně.

zázemí pod pergolou

Koncepci altánu či dřevěné pergoly Pergoly Trutnov odkoukáte právě z internetu, existuje tolik možností barev povrchů dřeva (lazurovacích vodou ředitelných laků), různých velikostí, tvarů, řešení střešní krytiny a celkových koncepcí, že vás to určitě příjemně překvapí. Pod pergolu umístíte zahradní nábytek, může být její součástí dětský koutek, prostor pro okrasné rostliny, mohou tu mít pelíšek psi a kočky, pergola může navazovat i na zmiňovaný bazén nebo vířivku, případně na okrasnou skalku s letničkami a jezírkem.